Ne zaman emekli olabilirim?

Milyonlarca çalışanın bütün hayali bu, ne zaman emekli olabilirim? ve emekli olduğunda asıl merak edilende ne kadar para alabilirim?

Ne zaman emekli olurumun hesabını yapabilirsiniz. Üç şart var emekli olmak için, bunlardan birincisi; sigorta süresinin belli  bir sigortalı olma süresi. Genelde erkeklerde 25 kadınlarda da 20 yıl şeklinde oluyor. ikinicisi belli bir yaşın tamamlanması gerekiyor, bu yaş da sigorta olduğunuz süreye göre değişiyor. erkeklerde ve kadınlarda farklı yaş sınırı bulunuyor. Üçüncüsü prim ödeme gün sayısıdır.

Ne Zaman Emekli Olacağımı Nasıl Hesaplarım?

Ne zaman emekli olacağınızı öğrenmeniz için iki tarih çok önemli. Birincisi doğum tarihini, ikinicisi ilk kez sigortalı çalıştığınız tarih. Bu tarihler gün ay yıl olarak belirtilmesi gerekiyor. Eğer bu tarihlerde gün bile yanlış belirtilirse gereken yaş ve gereken prim günleri değişebiliyor. İlk kez sigortalı olduğunuz tarih, sizin hangi gün ve yaş şartına göre emekli olacağınızı belirliyor.  Bu bilgileri T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu web sitesinde belirterek ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz.

Türkiye’de emeklilikte çok önemli iki tarih var, ilki 8 Eylül 1999, ikincisi de 30 Nisan 2008. İki reform yapıldı sosyal güvenlikle ilgili. Yaş şartları ve prim gün şartları değişti. Örnek olarak 8 Eylül 1999 da ilk kez sigortalı olan birisi kadın ise 58 erkek ise 60 yaşını doldurmak ve 7 bin gün primi ödemek zorunda. 7 Eylül de yani 1 gün önce sigorta olmuş olursa kadın 56 erkek ise 58 yaşında ve prim günü 5.975 güne düşüyor.