iPhone 8 ne zaman çıkacak?

iPhone 8 ne zaman çıkacak diyerek merakla beklediğinizi biliyoruz. 2017 yılı, 2007’de piyasaya sürülen ilk iPhone modelinin 10. yıl dönümü olacak. Bu sebeple Apple için özel bir yıl. Tasarım, kullanılabilirlik ve teknoloji alanlarında öne çıkan bir akıllı telefon ile 10 sene içerisinde dünyanın en büyük şirketi konumuna geldi.

iPhone 8 tasarım detayları

Eylül 2017’de iPhone’un yeni modeli olarak iPhone 7S / 7S Plus ile tanışmamız gerekiyordu. Oysa Apple tasarımında da radikal değişiklikler yapacağı yeni iPhone’u iPhone 8 olacak gibi. Aynı şekilde Microsoft’da 2015 yılında Windows 8 den sonra Windows 10’a geçerek alışıla gelen düzeni bozmuştu hatırlarsanız.

Ekran büyüklüğü akıllı telefon kullanıcıları için satın alma nedenleri arasında ilk sıralarda geliyor. Apple’da bu sebeple iPhone 6 dan bu yana büyük ekranlı Plus serisini üretim hattına eklemişti, nitekim Plus serisi telefonların büyüklüğünün kullanılabilirliği olumsuz etkilediği biliniyor. Bu yüzden Apple’ın bu sorunu iPhone 8’in ön yüzünün tamamının ekrandan oluşacağı yani uçtan uca (Edge-to-edge) dizayna sahip olacağı bir tasarım ile çözeceği en çok konuşulan dedikodulardan biri. Telefonun ön yüzü tamamen ekran olacaksa ana sayfa tuşunun (home button) nereye gideceğini merak ediyorsunuzdur. Aslında Apple iPhone 7 ile birlikte ana sayfa tuşunun fiziksel bir buton olmaktan çıkarmıştı iPhone 8’de bir adım öteye giderek yani ana sayfa butonunu tamamen kaldırarak ekranla entegre edilmiş bir ana sayfa butonu simgesi olacağı ve parmak okuma işlemlerinin artık ekran üzerinden yapılacağı konuşuluyor. Ekranın LCD yerine Samsung’unda tercih ettiği telefon kasasının köşelerine doğru saran esnek plastik OLED ekran tercih edeceği de fısıltılar arasında dolaşıyor.