Deprem ne zaman olacak?

Deprem, zelzele ve yer sarsıntısı olarak bilinir, fakat kimse deprem ne zaman olacak sorusuna net bir cevap veremez. Depremler yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelir. Bu enerji ile meydana gelen sismik dagalanmalar yer yüzünün yıkıcı sarsılmalarına sebep olur. Ortaya çıkan bu sarsıntılar sismograf cihazı ile ölçülür.

Boğaziçi Üniversitesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener şunları söyledi, “Beklediğimiz büyük deprem, yani 7’nin üzerindeki bir zelzele ne yazıkki Marmara Denizi derinlerinde olacak. Bunun için birşey yapamayız Deprem bir doğa olayı. Depremi önleme şansımız olamaz”. İstanbul depremi tarihi ne zaman? İstanbul’da depreminin şiddeti en az kaç olacak, ne zaman olacak sorularına, Bakan Mehmet Özhaseki ‘2016 Yılı Değerlendirme Toplantısı’nda da cevap verdi.

deprem ne zaman olacak

İstanbul deprem ne zaman olacak?

Ülkemizdeki deprem gerçekliği konusunda konuşma yapan Bakan Özhaseki, Türkiye’nin %42’sinin deprem kuşağında olduğunun bilinmesi gerektiğini ve ayrıca bu gerçeğin hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamamız icap ettiğine vurgu yaptı. Son 1 asır içerisinde 6 şiddeti ve üzerinde tam tamına 56 deprem olduğunu söyleyen Bakan Özhaseki, Bilim adamlarının İstanbul özelinde genel benzer fikirlere sahip olduklarına açıkladı.

Özhaseki, “Bizim bütün bilim adamlarının çalışmalarından oluşturduğumuz dosyayı incelediğimizde karşımıza çıkan bir gerçek var. Ortak gürüş ise 2030 yılına kadar İstanbul’da büyük bir deprem olacağı. 2030 yılına kadar veyahut daha sonra da olabilir, 2 yıl sonra da olabilir, yada 2030 yılına kadar olabilir.Peki şiddeti kaç olacak? 7 şiddetinde olacak deniyor. Peki bütün bunları anlatmak bir kötülük mü?  Yoksa bir şom ağızlılık mı? Hayır değil arkadaşlar acı gerçeği belirtmeliyiz. Bunların üstünü örterek kapatamayız. İstanbul’daki en büyük yanlışlık o. Eğer bir yerde yoğunluk bir ise beş yapıyoruz arttırıyoruz. İki ise dört yapıyoruz. Dört ise onbeş yapıyoruz. Bunun manası konut sayısıda 2 katına çıkacak alamına gelmekte. İstanbul nüfusunun iki katına çıkması aynı zamanda problemleri 20 katına çıkması demektir” şeklinde konuştu. Marmara da olacak bir depremde en çok etkilenecek bölgeler; Pendik, Kaynarca sahilinden Kadıköy sahiline olan sahil kesimi olarak belirtiliyor.