Bebekler ne zaman duyar?

Bebekler, ailelerini en mutlu eden varlıklardır. Birde sizlerin uyarılarınıza tepki vermesi mutluluğunuzu arttırmaktadır. Peki ya bebekler ne zaman duyar, ne zaman işitmeye başlarlar? Bu soruların cevapları aileler ebeveynler için çok önemlidir.

Bebeklerin duyması işitmesi, ailelere mutluluk vereceği kadar bebek içinde çok önemlidir, çünkü iletişim ve beslenmesi için duyma ve işitme yetisine göre tepki verirler. Sizin onu sevdiğiniz ve ilgilendiğiniz zaman bunu hisseder ve gelecekte kendileriyle barışık, öz güveni yüksek bireyler olarak hayata başlarlar. Yeni doğan bebeklerde yeni doğan taramlarında işitme testide yapılır. Yeni doğan işitme testi yapıldıktan sonra bebeğinizde bir işitme sorunu varsa doktorunuz bunu size bunu bildirir.

Bebekler ne zaman duyar?

Bebeklerde duyma ve işitme faliyetleri doğumdan 8 haftadan önce başlamaktadır. İlk olarak bebekler, annelerinin kalp atışlarını duyar ve tepki verirler. Dışarıdan gelen seslerede anne karnındayken tepki verebilir ve hırçınlaşabilirler.

Uzman doktorlar, hamileliğin 13. haftasından itibari ile bebeklerini  gelen sesleri algılayabildiğini, bu sebeple annenin karnını okşarken bebeğiyle konuşmasının, iletişime geçmesinin olumlu etki oluşturduğunu belirtirler.

Bebekler seslere ne zaman tepki verir;

Bir aylık: Sesleri ayırt edebilir.
Üç aylık: Bir ses duyduğunda o yöne doğru bakabilir.
Dört aylık: Sesin yerini bulabilir.
Beş aylık: Alt ya da üst taraftan gelen sesleri bulabilir. Tonlarını ayırt edebilir.
Altı aylık: Kendi adını tanır. Sesleri birleştirebilir.
On aylık: Bazı nesnelerin adlarını bilir. Küçük komutlara uygun davranabilir.

Aileler bebeklerin işitme gelişimi desteklemek için ilk günden itibaren çok dikkatli gözlemciler olmak zorundalar. Çünkü bebeğin sese verdiği tepkileri izlemek bir bir problem olduğu durumda ya da şüphelendikleri durumda zaman kaybetmeden işitme testini yaptırmak durumundalar.