Kurban Bayramı ne zaman? 2017

Biliyoruz herkes bayramı ve tatili bekliyor, hepimiz kurban bayramı ne zaman, ramazan bayramı ne zaman diye merak ediyoruz. Bunu bildiğimiz için size bu içeriği hazırladık. Önce Ramazan Bayramından başlayalım. 2017 Ramazan Bayramına kalan süreyi ve tarihi şuradan görebilirsiniz. Şimdiden herkese iyi bayramlar.

Kurban bayramı bildiğiniz gibi hicri takvime göre müslümanlarca zilhicce ayının 10. günü başlar ve dört gün boyunca kutlanan bir bayram. Kurban bayramının ilk gününü bir gün öncesine arife günü denir. Kurban Bayramı hicri takvime göre kutlandığı için, ve hicri takvimde miladi takvimden 11-12 gün kısaldığından Kurban Bayramı her sene 11-12 gün bir önceki seneye göre erken kutlanır.

Kurban Bayramına kaç gün kaldı?

Kurban bayramına kalan süreyi yukarıda size geri sayım olarak sunduk. Kurban Bayramının ne zaman olduğunu, kaç gün kaldığını öğrenebilirsiniz. Bu yıl Kurban Bayramı 1 – 2 – 3 – 4 Eylül 2017 (Cuma – Pazartesi) günleri kutlanacak. Kurban Bayramı sabahı, erken kalkılıp bayram hutbesi okunur ve bayram namazı kılınır. Ardından cemaat arasında bayramlaşma telaşı başlar. Güneş’in doğmasından 45 dakika sonra kılına bayram namazından sonra kurban kesimi yapılır. Kurban genellikle ilk günden kesilir. Hatta genelde kurban sabahı kahvaltısı kurban eti ile kavurma yapılarak hazırlanır.

Kesilen bu kurbanın eti üçte biri eş, dost ve akrabaya dağıtılır. Kurban etinin üçte biri fakirleri verilir, diğer kalan üçte bir kurban ise kurban kesenindir. Kurban etinden yapılan etli yemekler bu 4 gün boyunca bayramlaşmaya gelen misafirlere ikram edilir, tanıdık ve akrabalara ziyarete gidilir. Bayram sonunda yine herkesin merak ettiği o şey; 2018 Ramazan Bayramı ne zaman? ve 2018 Kurban Bayramı ne zaman?